![](https://e42e6768d1.clvaw-cdnwnd.com/7a4ca0a99b72266c28496aa9bf593afe/200001572-5ec6c5ec6e/181215266_4254464534565166_3981342380588731245_n.jpg?ph=e42e6768d1)
Ο Τηλεγραφητής Νικόλαος το 1922
Ενενήντα οκτώ χρόνια πριν τον Μάρτιο του 1923 ο στρατιώτης Νικόλαος ταχυδρομεί από την Καβάλα, αυτή την κάρτα και αναφέρει: "αγαπητοί μου γονείς ήλθομεν εις την Καβάλλαν είναι πόλις ωραιοτάτη μένομεν πλησίον του Φαλήρου έχω και τον Τότη εδώ εις τα αυτοκίνητα.." ο στρατιώτης Νικόλαος υπηρετούσε στο 14ο απόσπασμα τηλεγραφητών με έδρα την Καβάλα. Η κάρτα, έκδοσης του γνωστού βιβλιοπωλείου της πόλης "Σ. Διαμαντόπουλου" , βρίσκεται σήμερα στην ψηφιακή πλατφόρμα του διαδικτυακού τόπου ebay προς .. πώληση . Άραγε ποιος να ήταν ο Νικόλαος και από ποιο μέρος της Ελλάδος ; από την καλλιγραφία και την γραμματική , στην πίσω όψη της κάρτας διαπιστώνει κανείς και την μόρφωση του νεαρού στρατιώτη που υπηρετούσε στους Τηλεγραφητές του Ελληνικού Στρατού ένα χρόνο μετά την Μικρασιατική καταστροφή.